Tipy a triky

Banánová voda dokážu vašu záhradu premeniť na nepoznanie

banánová voda

videní: 947

Doprajte svojim listnatým priateľom vzpruhu. Banánová voda ich dokáže nabudiť tým správnym smerom.

Podľa trendspotterov sú novými domácimi miláčikmi rastliny. Nie je teda žiadnym prekvapením, že milovníci rastlín vždy hľadajú ďalšiu skvelú vec, ktorá im pomôže pestovať zdravších domácich aj vonkajších spoločníkov. V minulých rokoch sa milovníci rastlín bavili správami o výhodách používania kávovej usadeniny pre rastliny a vaječných škrupín. Nedávno domáci záhradníci objavili nový sľubný produkt pre domácich majstrov: banánová voda.

Banánová voda? Dokáže naozaj nakopnúť vaše rastliny?

Stephanie Stephenson, autorka knihy Rose Gardening, vysvetľuje, že tento nedávny trend je do značnej miery spôsobený skutočnosťou, že „výroba vody z banánových šupiek je ľahká a jednoduchá… nehovoriac o tom, že ide o prírodné hnojivo pre “. Banány sú bohaté na draslík, vápnik, fosfor a horčík. Táto kombinácia môže stimulovať a prospieť rastu vašej rastliny.“

Ak vás to zaujalo, čítajte ďalej a zistite, ako pripraviť dávku, ktorá pomôže vašim rastlinám prosperovať. Tento trik si zamilujete a budete tak nadšený z používania plodín na pestovanie vašej záhrady, že sa pravdepodobne budete chcieť dozvedieť viac o tom, ako kompostovať.

Čo je banánová voda?

Banánová voda je voda, v ktorej sú namočené banánové šupky. Vyrába sa jednoducho: banánové šupky nechajte niekoľko týždňov vo vode v nádobe alebo vedre a potom tekutinu nalejte na rastliny. (K podrobnému postupu krok za krokom sa dostaneme za minútu.) Ako hovorí teória, namáčanie banánových šupiek uvoľňuje do vody živiny ako draslík a vápnik, čo vytvára lacné domáce tekuté hnojivo.

Funguje banánová voda?

Niektorí záhradkári prisahajú, že áno, ale v súčasnosti neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by dokazovali, že banánová voda skutočne obsahuje dostatok draslíka na to, aby ovplyvnila rastliny. (To však neznamená, že banánová voda nefunguje. Možno to bude potrebné trochu viac preštudovať.) Ale zdôvodnenie používania banánovej vody je rozumné: Banány obsahujú veľa draslíka, ktorý je základnou makroživinou. Podporuje rast rastlín, posilňuje stonky a pomáha rastlinám lepšie odolávať suchu a škodcom.

Banánové šupky je potrebné rozložiť, aby sa uvoľnili živiny vo forme, ktorú môžu rastliny využiť (myslite na kompost). Štúdia vykonaná Makerere University College naznačuje, že vytvorenie banánovej vody s varenými šupkami môže byť efektívnejší spôsob, ako zvýšiť hladinu draslíka, ale aj na to je potrebný ďalší výskum.

Isté je, že veľa domácich záhradkárov trvá na tom, že po použití banánovej vody si všimli rozdiel medzi svojimi rastlinami. Aster W. Green, autor knihy Companion Planting in Raised Bed Gardens, poznamenáva, že používanie banánovej vody pre rastliny je prinajmenšom „organický spôsob, ako vyrovnať vašu hru so zalievaním zbaviť sa drahých syntetických hnojív.

Aké rastliny majú radi banánovú vodu?

Banánovú vodu môžete použiť na akúkoľvek rastlinu vo vašej záhrade alebo zbierke izbových rastlín. Aj keď je potrebný formálnejší výskum na určenie účinnosti banánovej vody, určite im neublíži. Extra draslík je obzvlášť prospešný pre plodiace a kvitnúce rastliny, hoci všetky rastliny môžu mať prospech z trochy pridaného draslíka.

Ak si nie ste istý, na ktoré rastliny použiť banánovú vodu, pomyslite na „paradajky, papriky, ruže, orchidey, sukulenty, papraďorasty, vzdušné rastliny a banánovníky,“ hovorí Stephenson. Hovorí, že voda z banánových šupiek je užitočná na zabránenie hniloby kvetov v paradajkách, keď spodná časť paradajok začína hnednúť. “Horčík pomôže vašim kvetom a rastlinám s fotosyntézou pomôže vašim rastlinám ľahšie plodiť alebo kvitnúť.”

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov