Zaujímavosti

Dosiahnite pohodlie prekročením svojej komfortnej zóny

pohodlie

videní: 540

Ľudia majú evolučnú potrebu čeliť výzvam – cítiť nepohodlie. Viete však, že pohodlie môžete dosiahnuť práve prekročením svojej komfortnej zóny?

To je hlavné odhalenie knihy The Comfort Crisis od novinára Michaela Eastera, knihy o prijatí nepohodlia s cieľom „získať späť svoje divoké, šťastné a zdravé ja“. Prostredníctvom svojho výskumu Easter zistil, že život mimo našej komfortnej zóny je pre nás dobrý a dramaticky zlepšuje naše zdravie aj šťastie – naše pohodlie.

Možno sa nebudeme tešiť z akéhokoľvek nepohodlia, ktorému sa v danom momente vystavíme. Či už ide o fyzické, duševné alebo duchovné ťažkosti. Urobiť to je kľúčom k osobnému rastu a dokonca aj obyčajnej spokojnosti.

Ak však máme urobiť prvý krok mimo našej komfortnej zóny, musíme sa cítiť pohodlne. A nemôžeme to urobiť, pokiaľ nezvládneme vnútorné spúšťače, ktoré nás prinútia utiecť späť do bezpečia – kde cítime pohodlie.

Pohodlie nám môže uškodiť

V porovnaní s minulosťou je dnešný svet pre väčšinu ľudí žijúcich v industrializovanom svete utópiou. Všetko, čo potrebujeme a nepotrebujeme, máme na dosah ruky: jedlo, mäkké postele, prístrešie s kontrolovanou teplotou. Žijeme v príkrom rozpore s tým, ako žili tisícky rokov naši predkovia, vydržali v extrémnych podmienkach a lovili a zbierali len toľko potravy, aby prežili.

Tie tisícky rokov boja nás naplnili evolučnými črtami, ktoré nám vtedy pomohli prežiť – ale, ako tvrdí Easter, nehodíme sa do sveta pohodlia, ktorý nastal za posledných 100 rokov.

Ľudia sú prinútení uniknúť bolesti, a tak hľadať útechu. Počas ľudskej histórie nám táto vlastnosť pomáhala prežiť, nútila nás uniknúť chladu, stresu a hladu neustálym hľadaním tepla, bezpečia a jedla.

Napriek tomu náš inštinkt nerešpektovať pohodlie pracuje proti nám v prevažne pohodlnom svete, zdôrazňuje Easter. Spôsobuje, že prichádzame o hlboké ľudské skúsenosti.

Musíme hľadať nepohodlie, aby sme našli správnu rovnováhu.

Keď sa v 90. rokoch začalo helikoptérové rodičovstvo, znamenalo to začiatok nepúšťať deti von, aby sa hrali bez dozoru. Mohli by sa zraniť! Alebo by ich mohli uniesť.

Štúdie však ukazujú, že helikoptérové rodičovstvo vyvoláva u detí úzkosť a v dospelosti ich robí náchylnejšími na úzkosť a depresiu. Deti potrebujú základnú psychologickú výživu autonómie. Napríklad naučiť sa hrať s ostatnými bez toho, aby dospelý dával pozor. Zvyknú si tak na prácu mimo zóny pohodlia pozorného oka svojich rodičov.

Ďalší dôvod, prečo ľuďom môže pohodlie uškodiť: Nudíme sa. Evolučná charakteristika nazývaná hedonická adaptácia núti ľudí prispôsobiť sa a prispôsobiť sa akejkoľvek situácii, takže musíme vždy hľadať nové veci, aby sme boli spokojní. Rastieme nespokojnosť s tými istými starými, rovnako starými.

The Comfort Crisis zaznamenáva podobnú ľudskú tendenciu nazývanú „zmena koncepcie vyvolaná prevalenciou“, čo je termín, ktorý vytvoril David Levari, psychológ z Harvardskej univerzity. Po vykonaní série štúdií Levari zistil, že namiesto toho, aby sme sa stali spokojnejšími, keďže máme menej problémov, znižujeme prah toho, čo považujeme za problém.

Skončíme s rovnakým počtom problémov. V podstate hľadáme a vidíme problémy, aj keď žiadne nie sú.

Trocha nepohodlia je dlhá cesta

The Comfort Crisis je o presadzovaní sa, aby ste dosiahli svoj plný potenciál a stali sa osobou, ktorou chcete byť. Stanovenie cieľov a výziev pre seba je formou ťahu, akcie, ktorá nás posúva smerom k tomu, čo chceme.

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov