Zaujímavosti

Sovietska „Brána do Pekla“, ktorá horí už viac ako 50 rokov

brána

videní: 679

Existujú miesta na Zemi, ktoré sú tak trochu strašidelné, miesta, z ktorých cítiť trocha viac strašidelnosti a miesta, ktoré sú vyložene peklom. Plynový kráter Darvaza, miestnymi prezývaný aj ako „Brána do pekla“ (The Gates of Hell), patrí rozhodne medzi tú poslednú kategóriu. Nachádza sa v púšti Karakum v strede Turkménska (niečo málo cez 240 km od hlavného mesta) a tento kráter láka stovky turistov ročne. Okrem krátera tu turistov priťahuje aj púšť, voľne žijúce živočíchy a podobne.

 

A ako to ohnivé peklo skončí uprostred púšte v Turkménsku? V roku 1971, kedy republika bola ešte súčasťou Sovietskeho zväzu, skupina sovietskych geológov prišla do Karakum za účelom nájdenia ropných polí. V priebehu vykonávania vrtov došlo k prepadnutiu podložia a následne tvorbe kráterov o priemere 100 metrov a hĺbke približne 20 metrov.

 

 

Pri týchto prepadoch vraj nedošlo k žiadnym zraneniam, ale vedci už čoskoro mali iný problém. A tým bol unikajúci zemný plyn z krátera. Zemný plyn sa skladá prevažne z metánu, ktorý aj keď nie je toxický, má tendenciu vytlačiť kyslík, takže je znemožnené dýchanie. To však aj tak nebolo tým najväčším problémom. Zvieratá v púšti začali čoskoro umierať. K tomu všetkému je unikajúci metán nebezpečný, keďže stačí iba 5% metánu vo vzduchu aby existovalo riziko výbuchu. Preto sa vedci rozhodli metán v krátery zapáliť a dúfali, že všetok nebezpečný zemný plyn zhorí za pár týždňov.

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen