Tipy a triky

Cukrovka: Týchto 10 varovných signálov ukazuje, že niečo nie je v poriadku

cukrovka

videní: 2.3K

Cukrovka je jedna z najrozšírenejších civilizačných chorôb. Odhaduje sa, že na ňu trpí až 10 % populácie a u mnohých ďalších zostáva diabetes nediagnostikovaný. Pri nevčasnom diagnostikovaní môže nastať u človeka aj smrť. Preto je veľmi dôležité v dnešnej dobe o tomto stále vážnejšom ochorení rozprávať.

Keď Slovenskom otriasla smrť trojročného chlapčeka z Nitry, ktorému nevedeli diagnostikovať diabetes a náhle skonal na zástavu srdca v dôsledku tejto choroby, na Slovensku sa rozpútali búrlivé diskusie na tému cukrovky. Cukrovka je totiž zákerná: príznaky tejto choroby prichádzajú pomaly a nenápadne.

Základy o cukrovke

Diabetes je skupina chronických metabolických ochorení, spojených so zvýšenou hladinou glukózy v krvi – hyperglykémiou. Zvýšenu hladinu glukózy spôsobuje porucha sekrécie alebo účinku hormónu Inzulínu. Inzulín produkuje jedna zo žliaz s vnútorným vylučovaním hormónov – podžalúdková žľaza alebo aj pankreas. Ak trpí človek chronickou hyperglykémiou postupne sa mu k tomu pridá poškodenie, dysfunkcia alebo zlyhanie rôznych orgánov. Najčastejšie ide o oči, obličky, srdce či pečeň.

 

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen