TOP 10

TOP10: Čierne diery a bláznivé fakty o nich

čierne diery

videní: 885

Čierne diery sú oblasti priestoru, ktoré všetko ťahajú k sebe, no zabraňujú čomukoľvek uniknúť, dokonca aj svetlu. Presne to je dôvod, prečo ich nazývame čierne diery. Majú definovaný plochu, ktorá sa nazýva „horizont udalostí“. Ide o miesto „bez návratu“. O čiernych dierach toho vieme málo, no v histórii sa nájdu vedci, ktorí sformovali a prezentovali svoje vlastné teórie o týchto záhadných úkazoch. 

10. Najbližšia čierna diera je vzdialená 1 600 svetelných rokov od Zeme

čierne diery

Naša galaxia je pokrytá čiernymi dierami, ale tá, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou zničí našu úbohú planétu, je stále ďaleko za hranicami našej slnečnej sústavy.

9. V strede našej galaxie (Mliečnej dráhy) je masívna čierna diera

čierne diery

Je vzdialená 30 000 svetelných rokov a je viac ako 30 miliónov krát masívnejšia ako naše slnko.

8. Čierne diery sa nakoniec vyparia

čierne diery

Zatiaľ čo je všetkým jasné, že čiernej diere nič neunikne, málokto vie, že čierne diery vyžarujú žiarenie. To je podľa niektorých vedcov dôvod na to, aby strácali hmotnosť. Tento proces má potenciál nakoniec čierne diery zabiť.

7. Čierne diery nie sú v tvare lieviku, sú to sféry

čierne diery

Vo väčšine učebníc pravdepodobne uvidíte čierne diery, ktoré vyzerajú ako zúženia. Je to preto, lebo sú ilustrované z hľadiska gravitácie. V skutočnosti sú viac ako sféry.

6. Zabijú ťa hrozným spôsobom

čierne diery

Hoci je zrejmé, že čierna diera je nezlučiteľná so životom, väčšina ľudí si myslí, že by ich len rozdrvila. Nie je to nevyhnutne tak. Bez ohľadu na to, či sa časť tvojho tela dostane do horizontu udalostí, najprv by došlo k výraznejšej gravitácii a naťahovaniu tvojho tela, kým by si nezomrel.

5. Čierne diery nie sú vždy čierne

čierne diery

Hoci sú známe svojou čiernosťou, ako sme už povedali, v skutočnosti vyžarujú elektromagnetické žiarenie, čo spôsobí, že ich skutočná farba nemusí byť čierna.

4. Nie sú nevyhnutne deštruktívne

čierne diery

Samozrejme, že vo väčšine prípadov to pravdepodobne tak bude, ale existujú početné teórie a štúdie, ktoré naznačujú, že čierne diery môžu byť skutočne využité na získanie energie či vesmírne cestovanie.

3. Nebol to Albert Einstein, kto objavil čierne diery

čierne diery

Albert Einstein oživil teóriu čiernych dier v roku 1916. Dávno predtým, v roku 1783, vedec menom John Mitchell prvý rozvinul túto teóriu, keď sa pýtal, či by gravitačná sila mohla byť taká silná, že by jej nemohli uniknúť ani častice svetla.

2. Sú naozaj hlučné

čierne diery

Hoci vákuum naozaj neumožňuje prenos zvukových vĺn, ak by si počúval so špeciálnymi prístrojmi, počul by si statický zvuk. Keď čierna diera niečo ťahá, častice danej veci majú rýchlosť blízku rýchlosti svetla. To vytvára „zvuk“.

1. Čierne diery určujú počet hviezd

čierne diery

Podľa niektorých vedcov je počet hviezd vo vesmíre obmedzený počtom čiernych dier. Je to spôsobené tým, ako ovplyvňujú plynové mraky a tvorbu prvkov v častiach vesmíru, o ktorých je známe, že vytvárajú nové hviezdy.

Zdroj: List25 topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen