Zaujímavosti

TOP 5 najtajnejších vojenských základní sveta

TOP 5 najtajnejších vojenských základní sveta

videní: 2.0K

Skryté základne nám obvykle pripomínajú najmä filmy ako sú tie s Jamesom Bondom. Základňa ukrytá niekde hlboko v horách, pod zemou alebo uprostred ničoho skvelo dotvára atmosféru filmov. Akéto základne však existujú aj v tom skutočnom svete. Poväčšine ich vlastní a prevádzkuje armáda. Vo väčšine prípadov platí, že bežný smrteľník sa ku takejto základni ani nepriblíži. Prečo sú tak tajomné, kde sú a ako vyzerajú? To sa pýta každý z nás. Preto ti dnes prinášame TOP 5 najtajnejších základní z celého sveta.

Yulin Naval Base, Čína

Základňa sa nachádza na južnom pobreží ostrova Chaj-nan. Vo svojich útrobách schováva prevažne jadrové ponorky. Verejnosti ju odhalili satelitné snímky z roku 2008, ktoré boli zverejnené na internete. Strategická poloha tejto základne dáva Číne obrovskú moc nad oblasťou v ktorej sa nachádza, takže nikto sa neodváži dostať len tak do juhovýchodnej Ázie.

Skladá sa z mnohých jaskýň, kde je ukrytých až 20 jadrových ponoriek a prístav s jadrovými balistickými strelami. V prístave môžu kotviť aj lietadlové lode. Konkrétnejšie sa jedná o jadrové ponorky typu 094 a medzikontinentálne balistické rakety JL-2.

cinskazakladna2

Pine Gap, Austrália (PRISM – tajný národný bezpečnostný program elektronického sledovania – NSA)

Táto tajná základňa v blízkosti Alice Springs sa nachádza v strede Austrálie. Ani samotní členovia austrálskeho parlamentu vlastne netušia, čo sa na Pine Gap odohráva, testuje, skúma alebo sleduje.  Základňa funguje od roku 1970. Na základni pracuje približne 800 zamestnancov, ktorí patria pod americkú spravodajskú agentúru CIA. Zásadnou informáciou je, že Pine Gap má výhodnú lokalitu z ktorej môžu špionážne satelity sledovať Čínu, ázijskú časť Ruska a Blízky východ. Bývalý agent CIA Edward Snowden odhalil, že základňa patrí do programu PRISM, ktorý dokáže odpočúvať kohokoľvek na zemeguli.

Povráva sa, že na základni sa nachádzajú tajné podzemné priestory, kde prebieha vedecký výskum zameraný na tie najmodernejšie technológie. Okrem toho sa má pod Pine Gap nachádzať aj najhlbší vrt v Austrálii, hlboký viac ako 8 000 metrov. Čo sa deje na základni v skutočnosti, ostáva naďalej záhadou. Bude to však niečo naozaj zaujímavé a tajné, keďže základňa je prísne strážená a akýkoľvek kontakt s okolitým svetom je vylúčený.

Porton Down, Anglicko

Tento „vojenský vedecký park“ sa nachádza veľmi blízko vojenského testovacieho letiska MoD Boscombe Down a je obklopený pozemkami, ktoré sú na mapách vyznačené ako nebezpečné oblasti. Boscombe je základňou QinetiQ, dodávateľa obranných systémov, ktorý kedysi patril pod ministerstvo obrany Veľkej Británie. Spoločnosť však bola sprivatizovaná a v súčasnosti získala niekoľko spoločností založených v USA. Vedci na základni sa zameriavajú na výskum obrany proti chemickým, biologickým či jadrovým a rádioaktívnym zbraniam.

Podzemná základňa Zhitkur, Kapustin Yar, Rusko

Najtajomnejšia základňa na celom svete. Je zahalená pod ešte väčším tajomstvom ako samotná Area 51 v Spojených štátoch. Najbližšie miesto k základni, Zhitkur, bolo zničené, aby tak zabránili možnej špionáži. Zariadenie vzniklo kvôli vesmírnym pretekom medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi, ktoré navzájom súperili o vedecko-technologickú prevahu v oblasti dobývania vesmíru počas Studenej vojny. Rovnako ako o všetkých základniach, aj o tejto je malo informácií. Povráva sa, že na základni prebieha výskum zameraný na mimozemské civilizácie.

zhitkurtitulka

Area 51, Nevada, USA

CIA celú oblasť pomenovala ako Groom Lake alebo „domáce letisko“. „Tajná“ základňa sa však stala tak známou, že si vyslúžila mnoho prezývok. Príbehy spojené s touto základňou sú veľmi dobre známe. USAF a CIA tvrdia, že základňa bola vybudovaná na testovanie špeciálnych prototypov lietadiel. Pre verejnosť boli zverejnené satelitné snímky z oblasti na ktorých je vidieť niektoré testy lietadiel. Základňa sa stala terčom mnohých konšpiračných teórií, ktoré neboli nikdy oficiálne potvrdené. Je spájaná najmä s UFO a reverzným inžinierstvom, zameraným na mimozemské technológie.

Zdroj: iflscience

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen