Zaujímavosti

Prečo fastfoody a americký jedálniček spôsobujú obezitu?

Prečo fastfoody a americký jedálniček spôsobujú obezitu?

videní: 897

Hamburgery, steaky a ďalšie jedlá americkej kuchyne vedú k prejedaniu a obezite z toho dôvodu, že podobná strava pôsobí ako marihuana na mozgové receptory, ktoré majú na starosti energetickú bilanciu organizmu, hovorí sa v článku uverejnenom v časopise Physiology & Behavior.

Nicholas DiPatricio a jeho kolega Donovan Agrueta odhalili príčiny, prečo jedlá americkej kuchyne vedú k obezite. Sledovali správanie, zdravotný stav a fungovanie mozgu myší, ktoré sa živili dva mesiace krmivom s vysokým obsahom cukrov a tukov.

Pozorovanie ukázalo, že táto strava nielen spôsobila obezitu hlodavcov, ale tiež vyvolala neobvyklý jav, tak zvanú hyperfágiu, teda zvýšenú a nevysvetliteľnú chuť k jedlu a s tým súvisiace prejedanie. Vývoj podobnej túžby po jedle bol podľa DiPatricia sprevádzaný prudkým rastom koncentrácie takzvaných endokanabinoidov v črevách a krvi myší.

Endokanabinoidy sú analogické k látkam obsiahnutým v marihuane, ktoré náš organizmus syntetizuje v menšom množstve pre svoje účely. Ľudské črevá obsahujú veľký počet nervových buniek reagujúcich na tieto molekuly a vedci pred tromi rokmi zistili, že nevysvetliteľná chuť do jedla vzniká u milovníkov marihuany pod vplyvom na receptory marihuanovej zložky THC-9.

Keď vedci tieto receptory zablokovali pomocou lieku AM6545, ktorý bráni molekulám THC-9 spojiť sa s nervovými bunkami v črevách, „zverská“ chuť myší k jedlu okamžite zmizla. Podľa biológov sa tieto prípravky dajú použiť v boji s obezitou bez vedľajších účinkov, ktoré sú vlastné pôsobiacim liekom na mozog.

Zdroj: Sputnik

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen