Zaujímavosti

Ľudská krv: 10 zaujímavých faktov, o ktorých si zrejme nevedel!

Ľudská krv: 10 zaujímavých faktov, o ktorej ste zrejme nevedeli!

videní: 861

Všetci vieme, že náš krvný systém je naozaj komplikovaný, preto je dôležité starať sa o svoje srdce a poznať svoju krvnú skupinu. No to sú len základné veci, ktoré ovláda zrejme každý. Ľudská krv ale ukrýva omnoho viac tajomstiev, ako by sme si mohli myslieť. 🙂

1. Komár

pexels-photo-169357

Obávaš sa, že ti komáre vycucajú všetku krv z tvojho tela? Nuž, to sa môže stať v prípade, že ťa uštipne naraz 1,12 milióna komárov.

2. Srdce ako výkonná pumpa

geyser-3771135_1280

Srdce pumpuje krv do celého tela. Za 1 minútu dokáže prepumpovať až 6 litrov krvi a navyše pri takom tlaku, že by dokázalo vytvoriť fontánku do výšky viac ako 9 metrov.

3. Život bez srdca či pulzu?

adult-1846428_1280

Áno, je to možné, hoci sa to zdá ako sci-fi. V roku 2012 lekári nainštalovali zariadenie do tela 55-ročného Craiga Lewisa, ktoré umožňuje cirkuláciu krvi v celom tele bez pulzu.

Stan Larkin žil bez srdca 555 dní, počas ktorých čakal na transplantáciu. Jeho vlastné srdce bolo nahradené zariadením, ktoré Stain nosil v batohu. Dokonca mal povolené hrať basketbal.

4. Srdcový infarkt

pexels-photo-1350560

21 % všetkých infarktov sa stane v pondelok. Druhý najrizikovejší deň v týždni je piatok. Vedci predpokladajú, že dôvodom je aktivácia stresových hormónov na začiatku týždňa. Aby si znížil riziko srdcového infarktu, musíš sa ráno prebúdzať pomaly a znížiť intenzitu večerného tréningu.

5. Srdcový tep ovplyvňuje tvoju náladu

pexels-photo-673862

Tvoj srdcový tep ovplyvňuje to, akú máš práve náladu. Vedci študovali tento jav na ľuďoch, ktorí podstúpili transplantáciu srdca. Po operácii sa ich myseľ, pocity a činy zmenili nezvyčajným spôsobom.

6. Krvná skupina môže byť dôvodom rozvodu

blood-1813410_1280

Áno, dôvodom rozvodu môže byť aj krvná skupina. Vedci zistili, že existuje prepojenie medzi krvnými skupinami manželov a percentom rozvodov. Tie najsilnejšie páry majú krvnú skupinu 0. Páry, ktoré sa rozhodnú rozviesť, majú zvyčajne kombináciu A + AB alebo A + 0.

7. Energetické drinky

red-bull-249416_1280

Energetické nápoje menia spôsob, akým srdce bije. Vedci zistili, že v energetických nápojoch je množstvo kofeínu až trojnásobne vyššie ako v iných kofeinovaných nápojoch, ako je napríklad káva alebo sóda. A čo viac, ovplyvňujú náš srdcový rytmus a môžu spôsobiť srdcové záchvaty alebo smrť.

8. Krvná skupina má vplyv na naše zdravie

syringe-needle-injection-disposable-syringe-161628

Ľudia s krvou typu 0 nie sú náchylní na kardiovaskulárne ochorenia, ale sú náchylnejší na vývoj rakoviny kože alebo obezity. Ľudia s krvou typu A by mali venovať pozornosť hladine cholesterolu v krvi. Okrem toho majú vyššie riziko srdcových ochorení. Tí s krvou typu B by si mali pamätať, že sú náchylní na cukrovku a rakovinu pankreasu. Ľudia, ktorí majú krvnú skupinu AB, by sa mali starať o svoju pamäť a koncentráciu, pretože riziko demencie je u nich až o 82 % vyššie ako u iných skupín.

9. Diéta na základe krvnej skupiny nefunguje

pexels-photo-1164531

Vedci z Torontskej univerzity dokázali, že špeciálna diéta podľa krvnej skupiny jednotlivca je mýtus. Na druhej strane, v Japonsku existuje trh s potravinami, kozmetickými výrobkami a s prostriedkami pre osobnú hygienu, ktoré sú rozdelené podľa krvnej skupiny. 🙂

10. Kokos môže zachraňovať životy

Ľudská krv: 10 zaujímavých faktov, o ktorej ste zrejme nevedeli!

Kokosová voda je schopná nahradiť krvnú plazmu. Obe tekutiny totiž majú veľmi podobné vlastnosti.

Zdroj: „Blood“ (CC BY 2.0) by m.mate | BrightSide | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen