Zaujímavosti

TOP 10 Najlepších škandinávskych detektívok


videní: 1.3K

Nájsť si čas na dobrú knihu je niekedy veľmi ťažké, ale neprečítať si tie najlepšie detektívky z krajín ako Švédsko, Nórsko, Dánsko a Fínsko by bola škoda. Autori z týchto krajín sú vo svojom odbore najlepší a počet týchto kriminálok na našom trhu narastá za posledných päť rokov veľmi rýchlo. Píšu dynamicky, pútavo a stále prekvapia svojimi detailnými popismi obetí, ale aj celého zločinu. Postavy sa vyvíjajú a koniec býva… Veď posúď sám. Určite si vyberieš niečo z týchto desiatich najlepších škandinávskych detektívok.

1. Jo Nesbɵ – Snehuliak

V Osle napadol prvý sneh. Jonas ráno vstane a zistí, že jeho matka zmizla. Ostane po nej jediná stopa – ružový šál, čo jej daroval na Vianoce. Má ho na krku snehuliak. Predošlú noc sa nečakane zjavil na dvore a jeho čierne oči hľadia priamo do domu. Prípad rieši inšpektor Harry Hole, ktorý nedávno dostal tajomný list s podpisom Snehuliak. Situácia sa ešte väčšmi zamotáva, keď Harry zistí, že tento model sa opakuje – za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh…

2. Jørn Lier Horst – Zaslepenosť

Sofie Lundová sa spolu so svojou ročnou dcérkou nasťahuje do domu, ktorý zdedila po dedkovi, obávanom starom kriminálnikovi. Jediné, čo vo vyprázdnenej vile ostane, je zamknutý sejf v pivnici. To, čo sa v ňom nachádza, prekvapí nielen Sofie, ale aj larvických vyšetrovateľov. Netušená pozostalosť rozpúta lavínu udalostí a hlavný inšpektor William Wisting má náhle plné ruky práce nielen s nevyriešeným prípadom nezvestného taxikára, ale aj s vyšetrovaním vraha, ktorý zabil mladé dievča v cudzom okrsku.

 

3. Rolf Börjlind, Cilla Börjlind – Stále vládne mráz

V Smalande našli zahrabané telo zavraždeného chlapca. Komisárka Mette Olsäterová a jej tím posilnený mladou vyšetrovateľkou Oliviou Rönningovou sa rýchlo presunú na miesto hrozného nálezu, aby čím skôr vyriešili obludnú vraždu. Neďaleko nachádzajú dýku s nápisom, ktorý naznačuje, že chlapec sa stal obeťou rumunskej zločineckej organizácie.

 

4. Michael HjorthHans Rosenfeldt – Tí, ktorí zlyhali

Prvú obeť beštiálneho vraha objavili v opustenej budove školy. Známa televízna hviezda bola priviazaná k stoličke a obrátená tvárou k stene. Na krku mala štítok s nápisom „neprospel“ a v hlave otvor po strele z jatočnej pištole. Na operadle stoličky bol pripevnený niekoľkostranový vedomostný test. Súdiac podľa počtu chybných odpovedí, obeť pravdepodobne zlyhala v najdôležitejšej skúške svojho života.

 

5. Geir Tangen – Maestro

Zlý žart alebo skutočná hrozba? Keď novinár Viljar R. Gudsmundsson dostane e-mail od samozvaného sudcu, ktorý tvrdí, že vyniesol rozsudok smrti nad istou miestnou ženou, nevie, čo si má o tom myslieť. Správu prepošle polícii, nedokáže ju však pustiť z hlavy. Na druhý deň nájdu ženu mŕtvu. Zatiaľ čo Viljara vypočúvajú, do jeho schránky pribudne druhý e-mail – ďalšia predzvesť smrti.

6.Jonas Moström – Domino

Počas nočnej služby v nemocnici záhadne zmizne vedúci lekár Erik Jensen. Na rovnakom mieste o tri dni skôr zmizol tiež psychiater Thomas Hoffman. V oboch prípadoch pachateľ zanechal na mieste činu doštičku domina. Polícia požiada o pomoc Nathhaly Svenssonovú, psychiatričku špecializovanú na profily vrahov. Rozhodne sa zapojiť do tohto prípadu, keďže jej setra Estelle bola posledná, ktorá Erika videla nažive.

7.Kristina Ohlsson – Horiace stromy

Lucas záhadne zmizne niekoľko dní pred maturitou. O tri dni neskôr sa objaví ťažko zranený s čiastočnou stratou pamäti. Je už tretím človekom, ktorý zmizol podobným spôsobom, ale ako jediný sa vrátil. Dcéra suseda Fanny také šťastie nemala. Krátko po zmiznutí oboch mladých ľudí začal v záhradách domov, kde bývali, horieť strom.

 

8.Samuel Bjorsk – Cestujem sama

Počas prechádzky sa mužovi z ničoho nič vytrhne pes a zmizne medzi stromami. Muž sa za ním rozbehne do hlbokého lesa a tam sa mu naskytne otrasný pohľad. Na strome visí obesené dievčatko, odeté ako bábika. Na chrbte má školskú aktovku a okolo krku priviazanú tabuľku s nápisom Cestujem sama.

 

9.Lars Kepler – Uspávač

V mrazivej štokholmskej noci kráča po železničnom moste mladý muž. Má legionársku chorobu a je silne podchladený. V nemocnici zistia, že Mikael je už sedem rokov vyhlásený za mŕtveho. Pred trinástimi rokmi sa údajne stal jednou z posledných obetí sériového vraha, ktorého zatkol svojský komisár Joona Linna. Jureka Waltera odsúdili a zatvorili na uzavreté oddelenie psychiatrického ústavu. Kde teda žil Mikael celých trinásť rokov?

 

10.Ruth Ware – Žena z kajuty č. 10

Novinárka Lo Blacklocková, ktorá píše do cestovateľských časopisov, má možnos plaviť sa luxusnou loďou po nórskych fjordoch. Rozprávka plná modrej oblohy, luxusu a dobrej nálady sa zvrhne, keď sa Lo stane jedinou svedkyňou zločinu. Zbadá ako niekto hádže ženu cez palubu. Nikto jej neverí, keďže nikto na lodi nechýba. Loď sa plaví ďalej, ale niečo tu nehrá…

Zdroj: Martinus / topdesať

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov