Zaujímavosti

Galapágy: Tam, kde to celé začalo. 2. časť

Galapágy: Tam, kde to celé začalo. 1. časť

videní: 1.2K

Pokračujeme druhou časťou článku o Galapágoch. Prinášame pohľad na päťtýždňový pobyt Charlesa Darwina, ktorý zmenil pohľad ľudstva. Pretvoril názor, kde bol v centre pozornosti kresťanského chápania Stvoriteľ, ktorý vykreoval svet v podobe ako ho poznáme. Kniha Darwina O vzniku druhov prirodzeným výberom prekopala dejiny.

Beagle, loď, ktorou Darwin cestoval, doplávala k ostrovom Galapágy, vzdialeným vyše tisíc kilometrov od juhoamerickej pevniny, v septembri v roku 1835. 19 ostrovov s okolitými skaliskami a lávovými ostrovčekmi je roztrúsených na ploche 59 500 kilometrov štvorcových. Darwina najprv zmiatlo, ako je možné, že na takých neprívetivých a izolovaných ostrovoch sa vôbec nejaký život usadil. Všimol si tiež, že väčšina miestnych živočíchov nežije nikde inde než na Galapágoch. Aj keď zároveň mali niektoré črty spoločné s druhmi, ktoré pozoroval na juhoamerickom kontinente, boli to teda miestne variácie.

Zvláštna bola aj skladba miestnych živočíchov. V čase Darwinovej návštevy žili na Galapágoch len dva druhy cicavcov – myši, o ktorých sa Darwin domnieval, že sa tam vyvinuli, a potkany, ktoré sa tam zrejme dostali na lodiach. V skutočnosti na ostrovoch žije sedem pôvodných druhov hlodavcov a dva druhy netopierov. Neboli tam nijaké obojživelníky, len množstvo plazov.

Darwin napokon dospel k záveru, že druhy, ktoré sa na ostrovoch vyskytujú, ako aj ich podobnosť s juhoamerickými živočíchmi, vyplývajú z toho, ako sa život na Galapágy dostal. Lávové ostrovy najprv kolonizovali rastliny – ich semená a výtrusy priniesol vietor a more. Len čo sa rastlinstvo stabilizovalo, šancu na to, aby sa uchytili ,dostali aj živočíchy. Všetky zvieratá na Galapágoch – okrem tých, ktoré sem doviezol človek – sa vyvinuli z náhodných „priekopníkov“. Lietajúce živočíchy – vtáky, netopiere a niektorý hmyz – sem prileteli z Južnej Ameriky, z čoho vyplýva ich podobnosť s druhmi, ktoré Darwin už poznal.

Všetky ostatné zvieratá sa vyvinuli z predkov, ktorí sem priplávali na kmeňoch a „pltiach“ z posplietaných rastlín. Tieto plavidlá vyvrhli rieky po povodniach až k ostrovom. Chúlostivé vajíčka žiab nemohli v slanej vode prežiť dlho, a aj keby sa azda na vegetácii či chaluhách dostali až na ostrovy, na suchých ostrovoch chýbala sladká voda, ktorú obojživelníky potrebujú. Naproti tomu vajíčka plazov majú tuhý obal, a tak bolo menej pravdepodobné, že sa poškodia, keď ich bude unášať prúd.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen