Zaujímavosti

Neobyčajná púšť Namib a diamanty: 1. časť

Namib

videní: 1.3K

Pozdĺž juhozápadného brehu Afriky sa ako svetlá stuha vinie neprívetivá pustá krajina – púšť Namib. Nie je to však obyčajná púšť, kde nemilosrdné slnko rozpaľuje piesok, pretože približne každých desať dní sa od mora privalí nepreniknuteľná hmla a všetko zahalí. Prinášame ďalší článok z edície matka Zem, kde si povieme čo to o púšti Namib, ktorá zaujímavosťami priam oplýva. Poďme na prvú časť článku.

Nad pustými pláňami veľkej púšte Namib vanú od mora chladné vetry. V 50. rokoch minulého storočia zapôsobili príznačné, hmlami zahalené piesočné duny na švédskeho cestovateľa Charlesa Anderssona takto: „Na celom svete by sa sotva našiel diabolskejší kraj. Keď som prvý raz uvidel túto desivú pustatinu, striasol som sa a takmer som sa bál. Než vyhnanstvo v takejto krajine, to hádam radšej zomrieť“.

Táto zvláštna hmlistá končina patrí medzi najstaršie a najsuchšie púšte sveta. Tiahne sa 2 100 kilometrov pozdĺž atlantického pobrežia Namíbie – od angolskej hranice na severe až po rieku Orange na juhu. Na niektorých miestach je široká 160 kilometrov, na iných necelých 10.

Rieka Kuiseb, ktorá sa do Atlantiku vlieva v zálive Walvis, rozdeľuje púšť Namib na dve časti. Na juhu sa rozkladá nekonečné more piesku a v ňom sa v pravidelných pásoch striedajú sčerené duny s priekopami, ktoré vhodne nazvali ulice. Staré štrkové terasy pod dunami skrývajú poklad – najväčšie nálezisko diamantov na svete.

Duny vznikli asi pred miliónom rokov. Dovtedy rieka Orange z oblasti dnešného mesta Kimberley odnášala do mora vo svojich kalných vodách drahokamy a štrk. Štrk klesol na dno mora a ľahšie trblietavé diamanty unášali príbrežné morské prúdy na sever, kde ich ukladali pozdĺž namíbijského pobrežia. Napokon ich zakrylo bahno, piesok a štrk z nánosov rieky Orange.

Na podmienky v púšti namib sa adaptovalo veľa živočíchov. Môžeme spomenúť Chrobáka smrtníka či Zmiju rohatú. Pokračujeme druhou časťou článku.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen