Zaujímavosti

Najväčšie objavy ľudstva, ktoré zmenili naše životy

objavy

videní: 2.2K

Každý deň sa blížime k sci-fi budúcnosti. Už vytvárame ľudské bunky, ktoré sa regenerujú, aby vytvorili nové vnútorné orgány, nechávame rásť zvieratá v umelých lonách a pokúšali sme sa objaviť inú planétu na život ako Zem. Toto sú najväčšie objavy ľudstva.

 

13. Porazili sme Ebolu

objavy

V roku 2016 vyvinula Agentúra verejného zdravotníctva Kanady spoločne s farmaceutickou spoločnosťou MSD vakcínu proti Ebole. Svetová zdravotnícka organizácia si myslí, že účinnosť tejto vakcíny sa pohybuje od 75 do 100%. Takéto objavy môžu zachrániť mnoho životov.

12. Docestovali sme až na Pluto

objavy

Misia New Horizons NASA bola spustená v roku 2006, keď sa Pluto považovalo ešte za plnohodnotnú planétu. Kozmickej lodi New Horizons trvalo 9 rokov, aby dosiahla svoj cieľ a spravila prvé farebné fotografie Pluta a Charona, najväčšieho mesiaca Pluta.

11. Dokážeme nahradiť časti štruktúry DNA

objavy

Tím čínskych a amerických vedcov pokračuje v štúdiu s nástrojom CRISPR-Cas9 na úpravu génov, ktorý umožňuje ľuďom odobrať nevyhnutnú časť DNA, vymeniť ju a upravovať ju. Takmer máme príležitosť zmeniť modifikáciu genómu človeka.

Objavy tohto typu pravdepodobne pomôžu lekárom vyliečiť choroby, ktorých príčinou sú zmeny v génoch.

10. Boli nájdené pozostatky našich predkov

objavy

V roku 2013 organizoval profesor Lee Berger výpravu do jaskyne Dinaledi a objavil 1 500 starých fosílií. Po štúdiu pozostatkov starovekých ľudí nazývaných Homo naledi sa dospelo k záveru, že ide o najčastejších predkov ľudskej rasy. Žili približne pred 2-3 miliónmi rokmi.

9. Dokázali sme vytlačiť živé tkanivo

objavy

Výskumníci z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine vyvinuli metódu, ktorá umožňuje ľuďom vytlačiť tkanivá. Bunky sa umiestnili do jamiek atramentovej kazety a tlačiareň bola naprogramovaná tak, aby ich tlačila v určitom poradí. Predtým bolo použitie tejto technológie náročné, pretože bunky zomierali kvôli nedostatku kyslíka a výživných látok.

Tento vynález pomôže vedcom v budúcnosti vyrobiť končatiny a vnútorné orgány.

8. Vytvorili sme antibiotikum proti baktériám, ktoré sú odolné voči väčšine liekov

objavy

Výskumníci spoločnosti NovoBiotic Pharmaceuticals vyvinuli zariadenie, ktoré sa dá umiestniť do zeme a nechá žiť baktérie v ich prirodzenom prostredí. Jedna z látok produkovaných baktériami sa ukázala byť extrémne účinná proti väčšine baktérií rezistentným voči iným antibiotikám. Látka sa nazývala teixobactin.

Táto zlúčenina zabíja baktérie tým, že narúša ich bunkové steny.

7. Prepojili sme 4 mozgy potkanov

objavy

Neurovedci z lekárskeho centra Duke University spojili dohromady 4 mozgy dospelých potkanov. Táto vec, ktorú nazývajú Myslenie, dokázala spracovávať obrázky, ukladať a vyhľadávať informácie a dokonca predpovedať počasie. Výkon „organického počítača“ bol lepší ako celkový výkon každého mozgu. Podobné objavy šokujú celý svet.

6. Skúsili sme odvrátiť starnutie

objavy

Skupina vedcov zo Stanfordskej univerzity vyvinula spôsob, ako predĺžiť ľudské teloméry, ochranné uzávery na koncoch vlákien DNA až o 1000 nukleotidov.

Čím je človek mladší, tým dlhšie sú jeho telomery. Ako čas plynie, sú kratšie a človek starne. Môžeme spomaliť proces, ak vedieme zdravý životný štýl, ale vedci z Stanfordu majú úplne nový spôsob. Dokázali, že môžu byť modifikované konce reťazcov DNA nazývané chromozómy.

5. Skúsili sme zmeniť ľudské embryo

objavy

27. júla 2017 v Portlande otvorili vedci novú éru medicíny. Pomocou CRISPR sa podarilo vymazať dedičnú chorobu srdca spojenú so srdcovými ochoreniami.

Vedci teraz dokážu upraviť DNA vložením a odstránením jednotlivých prvkov a nahradením ich častí. Proces je taký presný, že vedci môžu vyskúšať veľa chemických kombinácií skôr, ako vykonajú určitú korekciu.

4. Učili sme umelú inteligenciu robiť parkour

Odborníci z dcérskej spoločnosti AI spoločnosti Google DeepMind publikovali článok, ktorý zobrazuje spôsob, akým učili AI, aby si zvykli na zmenu prostredia. Trom agentom (bezhlavé telo, telo so 4 nohami a 3D ľudská postava) sa podarilo naučiť parkour vo virtuálnych svetoch.

Táto metóda umožňuje vedcom zmeniť správanie AI a naučiť AI prispôsobiť sa rýchlo sa meniacemu svetu.

3. Rozhodli sme sa ochladiť planétu

objavy

Počnúc rokom 1980 sa teplota na Zemi zvyšuje o 30 ° F každých desať rokov. Topenie ľadu spôsobí nárast hladiny mora, pobrežia budú zaplavené a pravdepodobné nastanú aj rôzne globálne katastrofy.

Vzhľadom na všetky hrozby sa členovia OSN rozhodli implementovať pařížsku dohodu. V rámci tohto programu sú krajiny povinné začať proces „dekarbonizácie“ ekonomiky, šetrenia energiou a zavádzania technológií šetrných k životnému prostrediu.

2. Vyvinuli sme umelú maternicu

objavy

Tím Detskej nemocnice vo Philadelphii dokázal vyvinúť maternicu, aby zachránil predčasne narodené jahňa. V budúcnosti môže toto zariadenie pomôcť lekárom predchádzať úmrtiam a chorobám u predčasne narodených detí.

Napriek tomu dnes nemožno umelú maternicu používať na to, aby nedochádzalo k predčasným narodeniam detí, pretože zariadenie nereprodukuje všetky dôležité znaky maternice a placenty, ktoré dodávajú plodu kyslík a živiny.

1. Našli sme planétu vhodnú na život

objavy

Vedci z Európskej organizácie pre astronomický výskum našli planétu LHS 1140b, ktorá by mohla byť vhodná pre život. Nachádza sa v zóne 40 svetelných rokov od zeme.

Podľa predbežnej verzie má planéta obiehajúca hviezdu červeného trpaslíka všetky podmienky na podporu života. Je skalnatá a je schopná udržať atmosféru a možno aj tekutú vodu na povrchu.

Zdroj: Brightside | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen