Zaujímavosti

10+ smrteľných faktov o viktoriánskej medicíne, ktoré by sme rozhodne nechceli okúsiť na vlastnej koži


videní: 1.1K

Množstvo ľudí nenávidí návštevu lekára a ešte viac nenávidia chirurgické zákroky. Ľudia sa často pýtajú: “A bude to bolieť?” alebo “Čo ak sa prebudím počas operácie?” To sú prirodzené obavy, ktoré máme vtedy, keď sme najzraniteľnejší, a to napriek skutočnosti, že lekári a chirurgovia sú vysoko kvalifikovaní odborníci. Nemocnice sú z veľkej časti neuveriteľne čisté inštitúcie, alebo prinajmenšom čistejšie, než boli kedy predtým.

Avšak takéto otázky si ľudia nekládli vo viktoriánskej dobe. Hoci sa nedá uprieť, že táto doba položila základy modernému pokroku v chirurgii, ako napríklad v oblasti anestézie, chirurgia bola ponurá a nemilosrdná prax. Bohužiaľ, mnoho pacientov tieto zákroky neprežilo. V druhej časti seriálu o viktoriánskej medicíne ti prinášame týchto 10 smrteľných faktov, s ktorými ľudia v tej dobe jednoducho museli žiť.

1. Mnoho pacientov pri chirurgickom zákroku vykrvácalo. Iní umreli na šok. Väčšina mala rany, ktoré sa infikovali a pacienti tak následne zomreli na horúčku.

2. Vzhľadom na nedostatok anestézie museli chirurgovia pracovať rýchlo. Amputácia trvala len 30 sekúnd.

Snímka-obrazovky-2017-02-09-o-11.32.35

3. Čistá operačná sála mala mieru úmrtia 1 z 10. Špinavá operačná sála mala úmrtnosť až 1 zo 4. Tento súvis však bol objavený až oveľa neskôr.

4. Základné chirurgické úlohy často vykonávali holiči, najmä počas vojny.

5. Pijavice boli používané ako bežná prax na odstránenie krvi pred chirurgickým zákrokom.

leech-1055446_1280

6. Najstaršie chirurgické anestetikum bolo označované ako éter. Okrem uspania pacienta éter vyvolával zvracanie a bol pomerne horľavý. Práve táto jeho vlastnosť spôsobovala v medicíne časté komplikácie – operačné miestnosti totiž boli osvetľované sviečkami.

7. Amputované končatiny boli umiestnené do pilín, aby nasiakli krv.

8. Iba chudobní navštevovali nemocnice. Bohatí si platili lekára, aby ich liečil doma.

9. Akákoľvek končatina s otvorenou zlomeninou musela byť amputovaná.

10. Postele v nemocniciach boli často príliš blízko seba, čo spôsobovalo zbytočné šírenie chorôb.

11. Mnohí chirurgovia považovali za hrdosť nosiť na sebe biele plášte postriekané krvou pacientov.

12. Akýkoľvek chirurgický zákrok vnútorných orgánov nepripadal do úvahy, pretože doposiaľ neexistovali lieky, ktoré by dokázali zvíťaziť nad infekciou.

Snímka-obrazovky-2017-02-09-o-10.55.44

13. Chirurgia spočiatku dokonca nebola považovaná za medicínu. Lekári boli považovaní za vysokú triedu. Na druhej strane, chirurgov spoločnosť vnímala rovnako ako mäsiarov.

14. Ak pacient silne krvácal, rana bola kauterizovaná (vypálená) horúcim železom alebo vriacim olejom.

Zdroj: Viralnova
Zdroj titulnej fotografie: 9gag

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen