Tipy a triky

Ani automatická práčka sa nevyčistí sama, aký spôsob je najlepší?

práčka

videní: 350

Pre niekoho to môže byť normálna vec, pre iných úplná novinka. Automatická práčka je obrovský pomocník, no automaticky sa sama nevyčistí.

Ak jej čistotu zanedbáš, môže sa to odraziť na sviežosti tvojej bielizne alebo v najhoršom prípade aj na životnosti samotnej práčky. A ak rád robíš veci v jednoduchom štýle, prinášame ti najlepšie tipy, ako sa zbaviť zápachu a práčka bude fungovať tak, ako keby si ju doniesol z obchodu.

Podľa štatistík je jednou z hlavných príčiny zlyhania práčky tvorba súvislej vrstvy vodného kameňa a usadenín na ohrievacom telese, ako aj upchatie filtra. Rúrkový elektrický ohrievač vykonáva funkciu ohrevu vody v bubne práčky na prevádzkovú teplotu. Ak množstvo nečistôt vo vode presahuje normu, riziko poruchy ohrievača je veľmi vysoké. Pri každom praní sa vrstva usadenín stáva čoraz ťažšou, až nakoniec táto súčasť práčky prestane úplne pracovať. A nikto z nás nechce platiť zbytočne za opravára, ktorý si vypýta astronomickú sumu za vymenenie tejto súčiastky.

Ani automatická práčka sa nevyčistí sama, aký spôsob je najlepší?

Kyselina citrónová

Na čistenie usadenín sa podľa opravára najlepšie hodí obyčajná kyselina citrónová. Na práčku s objemom bubna 5 litrov budeš potrebovať 100-120 g. Do zásobníka na prášok nasyp kyselinu a spusti pranie na 60 stupňoch na 1 hodinu alebo viac. Okrem ohrievača vody táto metóda pomôže vyčistiť aj bubon práčky!

Jedlú sódu má rada aj tvoja práčka

Jedlá sóda sa používa na mnoho iných účelov a jedným z nich je aj čistenie práčky. Nie je to nič zložité. Stačí nasypať dva hrnčeky jedlej sódy priamo do bubna práčky. Potom už len vybrať najdlhší program v kombinácii s najvyššou možnou teplotou pracieho programu. Funguje to na spredu plnené práčky, ako aj na práčky plnené zvrchu. Sóda zbaví tvoju práčku nepríjemných pachov a rovnako odbúra nečistoty z bubna a hadice.

Ani automatická práčka sa nevyčistí sama, aký spôsob je najlepší?

Pozor na ocot, niekedy viac uškodí

Každý ho doma máme, no je vhodný na mnoho iných vecí, ako len do zaváraných uhoriek. Ocot rozpúšťa vodný kameň a rovnako pohlcuje pachy a dezinfikuje. Tieto vlastnosti ho takmer predurčujú na úlohu vyčistiť práčku. Ocot síce odstráni všetky usadeniny, vodný kameň aj zvyšné nečistoty, no treba si naňho dávať pozor. Má dosť veľkú silu na to, aby v určitých prípadoch poškodil gumové časti – hadicu a tesnenie.

Nezabudni ani na gumu a tesnenie okolo bubna

Pri práčkach plnených spredu nezanedbaj údržbu tesnenia okolo dvierok. Zachytávajú sa v ňom zabudnuté vreckovky, mince a iné predmety, ktoré si zabudol vo vreckách. Na dôkladné vyčistenie zmiešaj čistiaci prostriedok Savo a teplú vodu v pomere 50:50. Následne do tohto mixu namoč handru alebo nepotrebný uterák. Tým vytrieš celé tesnenie. Nezabudni ho aj odhrnúť, nakoľko v tomto priestore nájdeš najviac usadenín.

Zásobník sa tiež nevyčistí sám

Ani šuplík, do ktorého nalievaš aviváž a pridávaš prací prostriedok neoplýva samočistiacou schopnosťou. Je dôležité ho preto čistiť aspoň raz za tri mesiace. Celý dávkovač sa dá jednoducho vytiahnuť. Dávkovač vyčistíš horúcou vodou a saponátom. Na nedostupné miesta poslúži napríklad stará zubná kefka.

Ani automatická práčka sa nevyčistí sama, aký spôsob je najlepší?

Filter treba čistiť 2-krát ročne

Posledný, no rozhodne nemenej podstatný je filter práčky, ktorý slúži na zachytávanie nečistôt ako sú nitky, vlasy alebo časti vreckoviek, ktoré by mohli práčku poškodiť. Nájdeš ho v prednej časti práčky za tými malými plastovými dvierkami. Tento filter odskrutkuješ a očistíš teplou vodou. Tento proces nezabudni zopakovať každých 6 mesiacov.

 

Zdroj: dengarden topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen