Foto

Príroda si vždy nájde cestu, aby po nás zaujala svoje miesto

príroda

videní: 1.3K

Čo sa stane s naším prostredím, keď z neho odídu všetci ľudia? Príroda si vždy nájde cestu, ako miesto získať späť do svojej moci a vrátiť mu zašlú krásu.

My ľudia neustále transformujeme krajinu a zanechávame po celom svete nezameniteľné znaky o tom, že nám planéta akosi patrí. Tieto stopy ale nie sú taktiež večné, pretože keď sa vysťahujeme, príroda neotáľa a rýchlo si získa svoj nárok na krajinu naspäť. Tu je len niekoľko príkladov, ako to vtedy vyzerá.

Houtowan, Čína

Príroda si vždy nájde cestu, aby po nás zaujala svoje miesto

V 90. rokoch začali obyvatelia dediny Houtowan opúšťať čínsky ostrov Shengshan. Tento kopcovitý ostrov je súčasťou súostrovia Shengsi a leží menej ako 100 kilometrov od rušných ulíc Šanghaja na pevnine. Za menej ako 30 rokov bol Houtowan kompletne pohltený vegetáciou. Iba 10 rokov pred jeho opustením išlo o rybársku dedinu s 3000 obyvateľmi. Keď dopyt obyvateľov po morských rybách začal predbiehať reálnu ponuku, rybári zobrali svoje rodiny na pevninu.

Príroda si vždy nájde cestu, aby po nás zaujala svoje miesto

Návštevníci radi nahliadajú do opustených budov, z ktorých mnohé majú mizernú múzejnú kvalitu. Pritom ale zostávajúci nábytok a predmety pre domácnosť skresľujú dokonalý obraz nedávnej minulosti.

Hongkong, Čína

Príroda si vždy nájde cestu, aby po nás zaujala svoje miesto

V Číne korene banyánových stromov držia steny a vyčnievajú cez chodníky. V celom meste sa podľa odborníka na mestské lesníctvo nachádza viac ako 1100 stromov, ktoré sú pripojené ku kamenným múrom mesta. Je to úžasný príklad, ako sa príroda dokáže harmonicky vysporiadať s kultúrou mimoriadne hustého mesta. Elegantné a uhlové vzory tvorené koreňmi na tejto fotke ukazujú ich pomalé hľadanie vody a živín pozdĺž úzkych medzier medzi dlažobnými kockami.

Ōkunoshima, Japonsko

Bunny bonanza © Getty Images

Ostrov Ōkunoshima je široký sotva viac ako kilometer, ale je dosť veľký na to, aby pojal tisíce králikov. Tento ostrov, ktorý sa dnes nazýva aj Králičí, sa kedysi volal Jedovatý plynový ostrov. Jeho dávnejší názov vyplýva z jeho funkcie – v 20. rokoch 20. storočia ho vláda používala na testovanie chemických zbraní. Niektorí ľudia sa domnievajú, že králiky nie sú tak úplne prírodným dielom, ale že pochádzajú zo zrušených laboratórií.

Bangkok, Thajsko

Príroda si vždy nájde cestu, aby po nás zaujala svoje miesto

Toto thajské nákupné centrum v blízkosti turistického hotspotu v Bangkoku bolo v roku 1997 zbúrané kvôli konfliktu o stavebných predpisoch. O dva roky neskôr vyhorelo. Ale nič z toho nedonútilo vodný život z dažďovej vody odísť. Teraz je z tejto budovy sebestačné osídlené mestské akvárium, v ktorom žijú tisíce rýb.

Kolmanskop, Namíbia

Opustené diamanty © Getty Images

Začiatkom 20. storočia nemecké ťažobné spoločnosti zostupovali na zátoku v púšti Kalahari. V roku 1912 Kolanskop, mesto, ktoré sa vynorilo z piesku, vyrábalo 12 percent svetovej produkcie diamantov. Namíbia bola v tom čase pod nemeckou vládou a Kolmanskop rýchlo vyrástol z kolísky púšte na pôsobivú ukážku európskej architektúry. Postavili tu dokonca krčmu s kuželkovou dráhou.

Príroda si vždy nájde cestu, aby po nás zaujala svoje miesto

Keď sa však na juhu objavili bohatšie zdroje diamantov, hľadači pokladov sa odsťahovali a príroda spravila to najjednoduchšie – po púšti prehnala piesok. Suché veterné počasie tejto pobrežnej oblasti spôsobilo, že už v roku 1956 v Kolamskope nikto nezostal. A tak zapadá pieskom dodnes.

Rieka Parramatta, Austrália

Nevidíte loď na stromy © Getty Images

Britská nákladná loď SS Ayrfield, ktorá bola postavená na zásobovanie vojsk počas druhej svetovej vojny, sa teraz rozlieha na mori v Homebush Bay na rieke Parramatta. 70 metrov dlhá nákladná loď bola v prevádzke do 70. rokov, ale po zrušení jej dokumentov našla svoje miesto odpočinku v zálive. Aj keď bol trup demontovaný, zvyšok začal hniť. V priebehu ďalších rokov loď dostala iný náklad v podobe mangovových lesov. Ide o morskú vegetáciu, ktorá je dôležitým biotopom rýb a je chránená.

 

Zdroj: ScienceFocus topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen