Zaujímavosti

Viete, ako a kedy vzniklo pivo? Je staršie než by ste si mysleli

pivo

videní: 1.2K

Pivo aj víno sú staré ako ľudská civilizácia. Pivo je však z týchto dvoch kvasených nápojov staršie a jeho pôvod pravdepodobne predchádza vynájdeniu chleba.

Pivo bude najskôr staršie ako 10 000 rokov a najstarší písomný záznam o pive pochádza z roku 4000 pred n. l. z Mezopotámie, kde sa píše o jačmennom pive. Z roku 2000 pred n. l. sa zachoval presný opis postupu varenia piva vo faraónových pivovaroch.

V našich krajinách je prvá zmienka o pivovaroch v zakladacej listine Vyšehradskej kapitoly z roku 1080. Píše sa v nej o desiatke, o chmeli a spomínajú sa traja sládkovia (Sesulin, Sobik, Geston), ktorí mali právo variť pivo pre kapitolu a priľahlé obce. Od 13. storočia sa varilo pivo pre vlastnú potrebu v domácnostiach, neskôr v osobitných miestnostiach, ktoré boli predchodcami pivovarov. Postupne sa varenie piva stáva výsadou štátu, šľachty, cirkvi a obcí.

V roku 1407 sa spojili českí sládkovia a vytvorili cechy, ktoré dbali na poriadok pri varení piva, pretože staré pivovary boli zariadené na ručnú prácu. Varna, kde sa pivo varilo, bola tmavá miestnosť plná štipľavého dymu, vznikajúcom na priamom ohnisku. Sladovne boli zatuchnuté, podobajúce sa chlievom. Kvasiarne a sklady sa často podobali kobkám, v ktorých boli väznení politickí a náboženskí odporcovia vtedajších režimov.

Po Bielohorskej bitke nastal všeobecný finančný a mravný úpadok. V pivovarníctve sa rozšírili povery a zaklínania. Zlom nastal v druhej polovici 18. storočia, kedy český sládek Poupě zaviedol a uplatnil do tej doby nevídaný poriadok a empirický spôsob výroby piva vyzdvihol na vedeckú úroveň. Zaviedol spodné kvasenie a určil presné prepočty a postup výroby. Jeho pokračovateľom bol ďalší uznávaný pivovarnícky odborník českého pôvodu K. J. N. Balling, profesor na českej technike.

Ten vynašiel cukromer a ako prvý na svete určil tzv. „pivnú váhu“ a stupňovitosť. V období priemyselnej revolúcie v 19. storočí nastal priemyselný rozvoj pivovarníctva a vo väčších mestách sa zakladajú meštiacke pivovary. V tomto čase, v roku 1842, založil sa plzenský pivovar Prazdroj a v Bratislave to bol Steinov pivovar, založený v roku 1870 a pôvodne umiestnený v priestoroch pod terajším Novým mostom (mostom SNP). Ako to bolo so zakladaním ostatných veľkých pivovarov na Slovensku?

Vyhne 1473, Ilava 1635, Hlohovec 1722, Bytča 1786, Poprad 1812, Košice 1857, Michalovce 1867, Martin 1893, Nitra 1893, Topoľčany 1958, Rimavská Sobota 1966, Hurbanovo 1967, Veľký Šariš 1967, Banská Bystrica 1971, Trnava 1974. Po revolúcii sa aj u nás rozšírilo zakladanie si malých pivovarov pre potreby jednej krčmy, poprípade malého okolia. To umožňuje aj varenie špeciálnych druhov piva. Niektoré pivovary produkujú iba jediný druh piva, zatiaľ čo iné majú vo svojej ponuke aj tucet rôznych výrobkov. Na svete je približne 5000 pivovarov, v ktorých sa vyrába okolo 15000 značiek piva.

Zďaleka najväčšiu časť z celej tejto produkcie predstavujú najrôznejšie formy piva plzenského typu. Mimo tradičné pivárske národy predstavuje tento typ piva pre veľa pijakov jediný druh, s ktorým sa v živote stretli. Nie je potom divu, že títo nešťastníci môžu byť pri stretnutí s pivom výraznejšej chuti prekvapení, ba dokonca šokovaní. Druhy piva Muža, ktorého nezaujíma aké pije pivo, pravdepodobne nezaujíma ani to, aký je chlieb. Ba ani žena by nemala byť tak nedbalá. Veď napríklad bohatá Pu-Abi používala na slávnostiach v starovekej Mezopotámii k pitiu slamku z rýdzeho zlata.

Pivo je možné brať jednoducho ako osviežujúci nápoj, alebo ako balzam na konci ťažkého dňa. To sú iste cenné vlastnosti, avšak pivo ponúka všetkým, ktorí si nájdu čas na jeho vychutnávanie. Sú ľudia, ktorí svoje radosti vybavia veľmi rýchlo a denne prisahajú na tú istú značku, tým však o mnoho prichádzajú. Pre každú náladu a každý okamžik pritom existuje klasický druh piva. Každý z nich je možné posúdiť iba v rámci daných vlastností.

Hovoriť, že plzenské je lepšie ako stout je také isté dohadovanie, ako či jablko je lepšie ako pomaranč. Už ako študenti a nieto ešte ako nádejní mladí inžinieri budete určite brázdiť šíri svet a na týchto potulkách sa stretnete aj s iným druhom piva, než na aké ste boli zvyknutí tu, na rodnej hrude. A možno aj hostiteľa potešíte, ak mu poviete, že by ste radi ochutnali ich pivo. 

Zdroj: wikipedia | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen