Zaujímavosti

TOP10: Toto nerob, keď vypadne elektrina

TOP10: Toto nerob, keď vypadne elektrina

videní: 1.9K

Keď doma vypadne elektrina, môže to byť strašidelné, ale je dôležité vedieť, čo robiť, aby si seba a svojich blízkych chránil. Musíš byť opatrný, pretože veľa vecí, ktoré ľudia robia počas výpadku prúdu a myslia si, že pomáhajú situácii, je skutočne dosť nebezpečných.

1. Keď nejde elektrina, nepouži sviečky

Počas výpadku prúdu, najmä v noci, môže byť tvojou prvou reakciou zapálenie sviečok. Možno si dokonca nejaké odkladáš pre tento účel. Sviečky sa však môžu ľahko prevrátiť a spôsobiť viac problémov, ako by si chcel. Je lepšie používať elektrické svietidlá, ktoré môžu dokonca vytvárať viac svetla ako sviečka.

2. Nenechaj svoj telefón vybiť sa

Keďže tvoj televízor a počítač sú momentálne mimo prevádzky, hranie sa na telefóne sa môže zdať o to lákavejšie, ale je dôležité, aby bol telefón v prevádzke čo najdlhšie v prípade núdze.

3. Ignoruj svoju elektroniku

Ak môžeš vedieť dopredu, ze v tvojej oblasti bude výpadok prúdu, mal by si odpojiť svoje elektronické zariadenia skôr, ako sa to stane. Prepätie môže spôsobiť poškodenie zariadení.

 

4. Otváranie chladničky

Bez napájania môže tvoja chladnička uchovávať jedlo v bezpečí a chlade asi 4 hodiny. Ale to len vtedy, ak neotvoríš dvere, ktoré môžu uvoľňovať studený vzduch a jedlo sa tak môže rýchlejšie kaziť.

 

5. Vyprázdňovanie mrazničky

Aj keď by si mohol byť v pokušení vyprázdniť mrazničku, pretože nemáš dostatok energie na udržanie jedla zmrazeného, nezabudni, že mrazené jedlo môže slúžiť aj ako izolátor, pričom samo seba udržiava čo najdlhšie v chlade. Plná mraznička môže vydržať omnoho dlhšie ako tá, ktorá je naplnená iba do polovice.

 

6. Neignoruj pravidlá premávky

Keď elektrina vypne, nie každý má taký luxus, že je doma. Napríklad, ak si vo svojom aute a semafory nefungujú, je najlepšie zaobchádzať s nimi ako so stopkou a počkať.

 

7. Záložný generátor neudrž v interiéri

Niektorí ľudia radi premýšľajú dopredu a majú k dispozícii generátor v prípade straty energie. Je však dôležité vedieť, ako ho používať. Pre začiatočníkov – generátory uvoľňujú oxid uhoľnatý, takže by sa mali uchovávať na čerstvom vzduchu mimo domu. Mali by sa tiež uchovávať v dostatočne veľkom prístrešku na ochranu pred dažďom alebo snehom.

8. Voda

Čerstvá, čistá pitná voda je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré budeš potrebovať počas výpadku prúdu. V priemere by mala mať každá osoba v domácnosti prístup ku štyrom litrom čistej vody a mal by si tiež udržiavať dostatok vody pre domáce zvieratá.

9. Staré baterky

Pri používaní starých bateriek, ktoré nájdeš po celom dome, buď opatrní. Okrem zjavného problému so energiou by si používaním starších bateriek mohol riskovať únik kyseliny, ktorá sa môže stať nebezpečnou. Je lepšie mať po ruke nabíjateľné baterky namiesto toho, aby si dôveroval klasickým.

 

10. Chodenie na najbližšiu čerpaciu stanicu

Ak vypadne elektrina na nejakú dobu, môžeš byť v pokušení odísť autom z domu a nájsť pohodlnejšie miesto, najmä ak k výpadku dôjde počas horúceho leta alebo mrazivej zimy. Je to však niečo, čo si zmyslí takmer každý, nehovoriac o skutočnosti, že ľudia už môžu byť na cestách z iných dôvodov. Preto čerpacie stanice už pravdepodobne pracujú s nadmerným počtom zákazníkov a mohol by si riskovať, že spotrebuješ palivo len na to, aby sizistil, že najbližšia stanica je komplet plná.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen