Zaujímavosti

Skutočný príbeh: Prvá žena milionárka – Od nuly až na vrchol


videní: 1.5K

Sarah Breedlove, tiež známa ako Madam CJ Walker, je symbolom amerického sna. Dcéra bývalých otrokov, ktorá sa prebojovala do Guinnessových svetových rekordov ako prvá žena milionárka. Vybudovala si podnik od nuly a poskytla prácu pre niekoľko tisíc afroamerických žien. Dokonca Netflix o jej príbehu natočil aj minisériu.

 • Sarah Breedlove sa narodila v roku 1867 na juhu USA v Louisiane. Jej rodičia, starší bratia a sestra boli otroci na bavlníkových plantážach. Ale Sarah sa narodila slobodná. V 7 rokoch prišla o rodičov.
 • Po smrti rodičov sa presťahovala k sestre a jej manželovi. Od malička Sarah pracovala ako domáca slúžka a nemala čas na štúdium. Madam CJ Walker povedala, že mala iba 3 mesiace formálneho vzdelávania, keď navštevovala nedeľnú školu.
 • Ako 14-ročná sa Sarah vydala za Mosesa McWilliamsa. Nespravila však to kvôli láske. Išlo o to, že manžel jej sestry bol veľmi násilný muž a manželstvo bolo pre Sarah spôsobom, ako byť v bezpečí. O 4 roky neskôr sa Sarah a Mosesovi narodila dcéra A’Lelia. A o 2 roky neskôr zomrel Sárin manžel. Ako 20-ročná žena sa teda stala slobodnou matkou a vdovou.
Príbeh prvej ženskej milionárky, ktorá sa narodila chudobnej rodine, ale dostala sa do Guinnessovej knihy rekordov o 51 rokov
 • V roku 1888 sa Sarah presťahovala do St. Louis. Žili tam jej bratia a robili holičov. Začala pracovať ako práčka a kuchárka, aby mohla zaplatiť štúdium svojej dcéry na štátnej škole. Sarah zarobila 1,50 dolára za deň.
 • Ako všetky práčky, aj Sarah trpela kvôli chemikáliám. Kožné choroby, lupiny, zlá hygiena (nie všetky domy mali vodovodné potrubie a ústredné kúrenie) spôsobili, že Sarah takmer vypadali vlasy.
 • Vďaka svojim bratom sa dozvedela o základnej starostlivosti o vlasy. A o chvíľu neskôr sa Sarah dozvedela o vlasových produktoch Annie Malone a stretla sa so samotnou Annie. Stala sa províznou agentkou pre Malone a o túto prácu sa skutočne zaujímala.
Príbeh prvej ženskej milionárky, ktorá sa narodila chudobnej rodine, ale dostala sa do Guinnessovej knihy rekordov o 51 rokov
 • Tridsaťsedemročná Sarah a jej dcéra, ktorá ešte pracovala pre Malone, sa presťahovali do Denveru a Sarah začala premýšľať o svojom vlastnom sortimente kozmetiky pre afroamerické ženy. Po mnohých pokusoch bola úspešná. Sarah teda začala budovať svoje vlastné podnikanie.
 • V roku 1906 sa Sarah vydala za Charlesa J. Walkera a preslávila sa pod jeho menom. C. J. sa stal jej obchodným partnerom: pracoval v reklame a svojej manželke mohol dobre poradiť pri propagácii. Sarah chodila od domu k domu a snažila sa predávať svoje výrobky. Učila tiež ženy, ako sa starať o vlasy a upravovať ich.
 • V tom istom roku sa Sarah rozhodla rozšíriť svoje podnikanie, a tak spolu s manželom cestovala po južných a východných Spojených štátoch. Jej dcéra vyrástla a doštudovala, takže pomáhala matke a bola manažérkou všetkých poštových pobočiek v Denveri.
 • O 2 roky neskôr sa Sarah presťahovala do Pittsburghu. Rodina otvorila salón krásy a vysokú školu, ktorá pripravovala profesionálov, aby vedeli všetko o starostlivosti o vlasy a boli tiež schopní predávať kozmetické výrobky.
milionárka
 • V roku 1910 sa Walker presťahovala do Indianapolisu, kde otvorila sídlo spoločnosti Madam C. J. Walker Manufacturing Company. Vybudovala továreň s laboratóriom, kaderníckym salónom a školou krásy, kde učila. Do roku 1917 dala madam C. J. prácu a dobrý plat takmer 20 000 ženám. Jej agenti zarábali od 5 do 15 dolárov za deň.
 • Sarah chcela, aby sa afroamerické ženy usilovali o finančnú nezávislosť, a tak vyzvala ženy, aby si založili vlastnú firmu a naučila ich, ako narábať s peniazmi.
 • Čím bola Sarah bohatšia, tým viac času trávila na charite a v politike. Prednášala, bojovala proti sociálnej nespravodlivosti a venovala peniaze do štipendijných fondov. Pred smrťou darovala viac ako 100 000 dolárov detským domovom a rôznym sociálnym zariadeniam. V jej závete sa tiež uvádzalo, že 2/3 z jej budúcich ziskov by sa mali použiť na charitu.
 • Zomrela vo veku 51 rokov. Bola považovaná za najbohatšiu afroameričanku. Keď zomrela, jej majetok sa odhadoval na 500 000 až 1 milión dolárov. Jej nekrológ uviedol, že 2 roky pred smrťou Sarah ešte nebola milionárka, ale dúfala, že sa ňou stane. A nie preto, že potrebovala peniaze pre seba a chcela byť milionárka, ale preto, aby dokázala urobiť viac dobrého.
Príbeh prvej ženskej milionárky, ktorá sa narodila chudobnej rodine, ale dostala sa do Guinnessovej knihy rekordov o 51 rokov

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen