Zaujímavosti

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

vek psa

videní: 3.1K

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.

Psy dozrievajú rýchlejšie ako deti v prvých rokoch. Prvý rok života psa je teda približne 15 ľudských rokov, a nie sedem.

Veľkú úlohu zohrávajú aj veľkosť a plemeno. Menšie psy majú tendenciu žiť dlhšie ako väčšie psy, ale v prvých rokoch života môžu dozrieť rýchlejšie. Veľký pes môže dospieť pomalšie v prvom roku, ale za staršieho sa považuje už vo veku 5 rokov. Malé plemená nestarnú až do veku okolo 10 rokov. Stredné plemená sú niekde v strede na oboch výpočtoch.

Ako odhadnúť vek psa, keď neviete koľko má rokov?

Ak ste si zobrali šteniatko alebo psa, ale nepoznáte jej históriu, možno neviete, aká je starý. Aj keď nepoznáte dátum narodenia, stále môžete odhadnúť jeho vek.

Zuby sú tým, ktoré by nám mali dať hrubú predstavu o jeho veku. Pokyny, ktoré popíšeme nižšie, sa možno budú líšiť pri jednotlivých psoch. Závisia tiež o druhu zubnej starostlivosti (ak vôbec existuje), ktorú mal predtým, ako ste ho dostali.

Do 8 týždňov: Psík má všetky detské zuby

Do 7 mesiacov: Všetky trvalé zuby sú biele a čisté.

1-2 roky: Zuby sú matnejšie a zadné zuby môžu mať nejaké žltnutie.

3-5 rokov: Všetky zuby môžu mať zubný kameň a niektoré opotrebovanie zubov.

5-10 rokov: Zuby vykazujú viac opotrebenia a príznaky ochorenia.

10-15 rokov: Zuby sú opotrebované a ťažké zubný kameň je pravdepodobný. Niektoré zuby môžu chýbať.

Váš veterinár môže tiež odhadnúť svoj vek na základe úplnej fyzickej skúšky alebo testov, ktoré sa zameriavajú na kosti, kĺby, svaly a vnútorné orgány. Starší psi môžu vykazovať niektoré špecifické znaky starnutia.

  • Zamračené oči
  • Sivá srsť. Začína okolo papule, potom sa šíri do iných oblastí tváre, hlavy a tela.
  • Uvoľnená koža
  • Tuhé nohy

Aj keď pôvod sedemročného prepočtu nie je presne známy, ľudia sa už okolo roku 1200 snažia nájsť spôsob, ako vypočítať psí vek, napísal national-geographic.cz. Dokazuje to nápis na Westminsterskom opatstve, ktorý sa datuje okolo roku 1268 a vypočítava, že jeden ľudský rok odpovedá deviatim psím rokom. Tento údaj sa stal súčasťou výpočtu, že koniec sveta mal nastať v roku 1200.

Sedemročný ekvivalent je podľa odborníkov oveľa novší. Myslia si, že je za tým marketingový ťah, ako pripomenúť majiteľom psov, aby aspoň jedenkrát ročne navštívili veterinárnu kliniku.

Zdroj: WebMD | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen