Zaujímavosti

Astronómovia objavujú supermasívne čierne diery, ktoré sa otáčajú takmer rýchlosťou svetla

Astronómovia objavujú supermasívne čierne diery, ktoré sa otáčajú takmer rýchlosťou svetla

videní: 1.9K

Slovami Fridy Kahlo sa všetko mení, všetko sa pohybuje, všetko sa točí. To sa týka mnohých aspektov vesmíru, od základných častíc až po supermasívne čierne diery.

Meranie pohybu najväčších čiernych dier však nie je jednoduché. Astronómovia teraz pomocou kozmického zrovnávania v miliardách rokov a röntgenových údajov z observatória NASA Chandra merali, ako rýchlo sa otáča päť supermasívnych čiernych dier na vlastných osiach.

Päť pozorovaných objektov sa volá kvazary – sú to galaxie s supermasívnou čiernou dierou, ktorá je tak aktívna, že obklopuje všetky hviezdy okolo nej. Svetlo nepochádza zo samotnej čiernej diery (nič neunikne čiernej diere, ani svetlo), ale z disku materiálu, ktorý ju obklopuje. Tento disk je pod neuveriteľnou silou, zahreje sa na horúce teploty a je točivý pri fenomenálnej rýchlosti.

Ako sa uvádza v The Astrophysical Journal , v jednom z kvazarov sa materiál na disku točí na rýchlosti okolo 70 percent rýchlosti svetla. To znamená, že horizont udalostí čiernej diery, povrch, nad ktorým nemôže nič uniknúť, sa musí pohybovať takmer rýchlosťou svetla. Ostatné štyri kvazary sa točia okolo polovice tejto maximálnej rýchlosti.

Päť čiernych dier má hmotnosť medzi 160 a 500 miliónty násobok hmotnosti nášho Slnka. Ich hostiteľské galaxie sa nachádzajú vo vzdialenosti od 9,8 miliárd do 10,9 miliárd svetelných rokov od nás. Meranie diskov okolo čiernych dier nebolo jednoduchou úlohou. Astronómom pomáhali serendipitózne polohy určitých popredí galaxií.

Akýkoľvek objekt s časovým priestorom s hromadnými deformáciami, ale veľké alebo hustejšie telá môžu ohýbať kontinuum tak, že pôsobia ako objektívy, zväčšujúce svetlo vecí v pozadí. Tieto kvazary sú gravitačne rozptyľované galaxiami oveľa bližšie k nám. Tento jav sa nazýva silná šošovka a často vytvára viacnásobné obrazy toho istého objektu, tzv. Einsteinov kríž.

Okrem tohto už dosť šikovného zväčšenia, vedci použili fenomén mikročočenia, kde hviezdy prinášajú zväčšenie. Pomocou hviezd v gravitačne šošovkových galaxiách, bol tím schopný vidieť ešte viac detailov o týchto diskoch materiálu a vytvorili lepší odhad rýchlosti otáčania týchto neuveriteľných čiernych dier.

 

Zdroj: iflscience | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov