Zaujímavosti

Život Mata Hari ukončili výstrely, no mýtus pokračuje a ona sa stáva legendou


videní: 5.7K

Tajomný život Mata Hari. O jej živote sa popísalo mnoho, ale skutočná pravda navždy zostane zahalené rúškom tajomstva.

Pavel Zuna vo svojom dokumente: Den, kdy byla popravena Mata Hari (15. říjen 1917) jej stratený život ukončený výstrelmi, vystihol slovami:

0000022303

Život dievčaťa, ktoré nikdy neprestalo túžiť po obdive a prepychu.

Život ženy, ktorá bola tak prelietavá, až nakoniec zostala sama.

A tiež život špiónky, ktorá nikdy žiadne prevratné informácie nepriniesla, a predsa sa stala legendou.

Jej život možno ukončili výstrely, no jej mýtus pokračuje a ona sa stala legendou…

 

Mýtus a legenda

0000022315

Pavel Zuna začína dokument o živote Mata Hari práve jej popravou: „Je kalné októbrové ráno roku 1917. Už tri roky trvá 1. svetová vojna a ešte jeden celý rok trvať bude. Pritom práve 41-ročnú ženu, ktorú priváža popravia čata na dvor kasární vo Vincennes na okraji Paríža, vinia francúzske úradu z toho, že veci na fronte sa nevyvíjajú tak, ako by sa mali. Mala predať Nemcom strategické informácie, ktoré spôsobili na francúzskej strane veľké straty a bola za to odsúdená k trestu smrti. Jej meno znie: Margareta Chertrojda Zelleová.

Celý svet ju však pozná pod menom Mata Hari…

 

 

Margareta

0000022304

Margareta Chertrojda Zelleová sa narodila 7. augusta 1876 v holandskom Léuvardene. Pri informáciách o jej detstve sa zdroje rozchádzajú. No Pavel Zuna vystihol jej otca ako úspešného obchodníka, ktorému sa darilo. Keď mala Margareta 12 rokov, zbankrotoval. Rozpadlo sa i manželstvo jej rodičov a v roku 1891 jej zomrela matka.  Margarety a jej troch mladších bratov sa ujali strýkovia.

 

Sny dospievajúceho dievčaťa

0000022305

V učilišti pre budúce učiteľky materských škôl v Lajdene, snívalo dospievajúce dievča o bohatom živote plnom rozmaznávania, ktoré poznala v detstve,“ odznelo v dokumente o Mata Hari.

 

Osudový inzerát

0000022307

Keď mala Margareta 19 rokov, zbadala v novinách inzerát, v ktorom stálo, že dôstojník, slúžiaci v Holandskej východnej Indii, hľadá ženu za účelom vydaja. Mladá Margareta sa chopila príležitosti.

O pár mesiacov bola svadba a ona sa stala pani McLaudovou. Ako 21-ročná porodila syna. Spolu s manželom a dieťaťom sa odsťahovali na Jávu. Margarete sa tam narodilo ešte dievčatko.

 

Koniec rodinnej idylky

0000022308

Tým sa však idylka spoločného života vo farebnom Oriente končí.

Margaretin manžel bol o 20 rokov starší a začal piť, hrubo sa k nej správať a chodiť za milenkami. A na oplátku si Margareta tiež so vzťahom k iným mužom hlavu príliš nelámala.

Aby toho nebolo málo, manželom McLaudovým ochoreli obe deti. Hovorilo sa, že ich mohol otráviť ich domorodý sluha, ale dôkazy sa nikdy nenašli. Prežilo iba dievčatko.

 

Návrat do Európy

0000022309

Rodina McLaudových sa v roku 1902 vrátila do Európy. Manželia už žili odlúčení a na rad prichádza rozvod. Dievčatko si necháva otec.

Margareta sa dostáva do situácie, kde si kladie otázku: Čo ďalej?

Mala vtedy len 26 rokov a podľa dokumentu sa jej chcelo žiť. A pokiaľ možno, na vysokej nohe.

 

Zásadné rozhodnutie

0000022310

Margareta teda zamierila do Paríža, kde spravila zásadné rozhodnutie: stala sa exotickou tanečnicou a dala si umelecké meno Mata Hari. Zároveň si vymyslela príbehy o svojom orientálnom pôvode.

 

Prvé vystúpenia

0000022311

Margareta, už ako Mata Hari, od začiatku svojich vystúpení žne úspech. „Nová“ Margareta bola nápaditá, unikátna, a hlavne celkom bez hanby. To, čo predvádzala, bol v podstate striptíz v orientálnom balení. Svoje vystúpenie obyčajne končila len v šperkoch zdobenej podprsenke, ktorú na rozdiel od nohavičiek, neodhadzuje, pretože trpela pocitom, že má príliš malé prsia.

Vystúpenia sú síce odvážne, no stáva sa z nej. Zároveň pracuje aj ako príležitostná kurtizána. Mata hari okrem Francúzska vystupovala i v ďalších krajinách. Dokázala sa dorozumieť piatimi jazykmi, vďaka čomu cestovala po celej Európe a spoznávala sa s významnými mužmi rôznych národností. Avšak práve to sa jej stalo osudným.

 

Túžba po živote na „veľkej nohe“

0000022312

Mata Hari má 38 rokov, keď vypukne svetová vojna. Ako striptérka a kurtizána je už za zenitom.

A tu sa začína jej ďalšia etapa života. Ani nevie ako, a stáva sa nemeckou agentkou H-21. Neskôr, kvôli jej životnej láske Vadimovi Maslovovi, pristúpi na „výmenný obchod“ Georgesa  Ladouxa z francúzskej rozviedky.

A čo zostáva pre ňu najdôležitejšie: musela si financovať svoj nákladný život. A tak začala brať peniaze od Nemcov, od Francúzov žiadala milión frankov „za skutočne veľkolepé informácie“, ktoré im vraj dodá. Nakoniec ju pri plavbe z Madridu zatknú Briti, ktorí ju podozrievajú zo špionáže pre Nemecko, ale po intervencii francúzskej tajnej služby, ju zas prepustia.

Mata Hari však pravdepodobne ani v tej chvíli nerozumela, s čím sa vlastne zahráva.

 

Znechutenie Nemcov

0000022313

Nemci začali byť znechutení informáciami, ktoré im dodávala. „Odošlú depešu v kóde, o ktorom vedia, že ju Francúzi prelomili, a v nej informácie, podľa ktorých sa dá ich agentka H-21 jednoznačne identifikovať,“ hovorí sa v dokumente.

Vo februári 1917 bola Mata Hari zatknutá Francúzmi.

Počas výsluchov sa Mata Hari priznala k tomu, že brala peniaze od Nemcov, ale trvala na tom, že im žiadne cenné informácie nedodala, lebo by vraj nikdy nezradila Francúzsko, ktoré sa jej stalo druhým domovom. To jej však nie je nič platné. Obvinia ju zo špionáže, podielu na zrútení sa tzv. Nivellovej ofenzívy na jar 1917 a smrti 50.000 francúzskych vojakov, ako zaznieva v  dokumente.

 

Vytriezvenie, výstrel a pád

0000022314

Až keď sa Mata Hari postaví pred súd – v júli 1917 – pochopí realitu.

Tu sa jej smutný príbeh končí. Ruky preč od nej dal ako Ladoux z tajnej služby, tak i jej milý Vadim Maslov. To je pre ňu najhoršie sklamanie. Odsúdenie k najvyššiemu možnému trestu potom všetko len dotvrdilo. Keď 15. októbra 1917 stála vo Vincennes tvárou tvár popravnej čate, odmietla si zaviazať oči páskou. Je to posledné zúfalé gesto jej strateného života.

 

ZDROJ: stream.cz
FOTO: stream.cz

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen